Terlememen Yaptığın Antrenman Zor Olmadığı Anlamına Mı Geliyor?

Terlememen Yaptığın Antrenman Zor Olmadığı Anlamına Mı Geliyor?

Terlememen Yaptığın Antrenman Zor Olmadığı Anlamına Mı Geliyor?

Antreman sırasında veya Antremandan sonra terlememek, yaptığın antreman zor olmadığı anlamına mı geliyor?  Spor salonunda o ağırlıkları kaldırıyorsunuz, 2 KM koşuyorsunuz ama bir bakıyorsunuz... Hiç terlememişsiniz. Bu ne anlama geliyor? Yeterince çalıştın mı ve tüm çabanı kullandın mı? Yoksa yeterinca spor mu yapmadınız? işte bu makalede bunu konuşuyor olacağız sizler ile beraber.

Terlemek ne demek?

Terlemek, vücudumuzun mevcut ısısını kontrol etmesi anlamına gelmektedir. Egzersiz ve antreman sırasında nabız, sıcaklık ve kan basıncı doğal olarak yükselir; kaslar uyarılır ve bütün bunların sonucunda vücut daha fazla terler.

Bir spor yapan birey ne kadar fit ise o kadar çok terlemektedir. Yani hiç fit olmayan bir kişi zor terler. Bunun sebebi ne olabilir diye merak ediyorsanız, vücudumuzun egzersize adapte olması ve kendi kendini soğutup vücut ısısının dengelemesi bu duruma yol açmaktadır.

Fakat spordan sonra veya antreman sırasında dinlenirken koltuk altı ve avuç içlerinde çok fazla terlerseniz o zaman bir doktora gitmekte fayda olacaktır sizler için.

Terlemek konusunda göz önünde bulundurmamız bazı önemli ipuçlar vardır, Çünkü terlemeye sebeb olan çok etken vardır.

Dehidrasyon göz önünde bulundurmamız gereken ilk etkendir. Eğer ağır ve çok zor bir antrenmandan sonra terlemiyorsan ilk bakmanız gereken şey fazla su içip veya içmemiş olmanızdır.

Yaptığınız antremanlar ve antremanı yani spor türü de terlemeye sebeb açan bir etkendir. Mesela kardiyo yapanlar, yoga yapanlara göre daha fazla terleyecektir. Yani yaptığınız egzersiz ve antrenman türü de terleme oranını etkiler.

 

 

Yorum Bırakmak İster Misiniz?

* Doldurulması Gereken Alanlar

Yorumlar Yayınlanmadan Önce Yazar Tarafından Onaylanılır.