Neden Herkes Koşmalı?

Neden Herkes Koşmalı?

Neden Herkes Koşmalı?

        

Çoğu insan bu kardiyovasküler egzersizi sevmez, çünkü sıkıcı görülür ve çok fazla çaba isteyen bir aktivitedir. Halterciler için “kas azaltıcı” olarak görülür ve her ne pahasına olursa olsun kardiyo yapmaktan kaçınırlar. Ancak, vücudun iyiliği için ne kadar yararlı olduğunu bilselerdi kimse kardiyoyu lanet bir egzersiz gibi kabul etmezdi.

hemde güzel bir spor tayt veya spor kıyafet giymek için bir sebeb olur. 

İşte koşunun sizin için yapabileceği 9 şey burada!  

  1. Koşmak zaman ile kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirir - kalbiniz çok daha kolay kan pompalar ve kalp hastalıklarına yakalanma riski azalır. 
  2. Ruh sağlığınızı iyileştirecek ve son zamanlarda bunun ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Her gün koşmanın bir miktar yardımı ile daha iyi uyuyacak ve gün boyunca görevlerine odaklanabileceksiniz.
  3. Ayrıca stres düzeyinizi azaltabilir ve hatta sizi depresyonunuzdan çıkararak size yardımcı olabilir – itiraf edin – ya depresyonda olan birini tanıyorsunuz ya da kendiniz yaşamışsınız, değil mi? Beyniniz koşuyu meditasyon olarak algılayacak. Sadece bir ayağını diğerinin önüne atın ve beyninizi kapatın.
  4. Bir hafta boyunca her gün bir saatliğine koşmak mı? Peki ya bir ay ise? Bunun kaslarınızın dayanıklılığını ne kadar artıracağını hayal edebiliyor musunuz? Sadece zihinsel olarak değil fiziksel olarak da güçleneceksiniz. Koşmak saatte ortalama 600kcalyakabilir. Bu oranla ya çok fazla yağ kütlesinden kurtulacaksınız ya da daha fazla yiyecek tüketebileceksiniz (hangisini tercih ederseniz). 
  5. Koşu kan basıncınızı düzenler ve insülin duyarlılığınıarttırır -şekerli yiyeceklere olan bağlılığınızı düşürecektir.  
  6. Sabıröğretir -bir ayağınızı diğerinin önüne 30 dakika veya daha uzun süre atmak kolay değildir. Sıkıcı olabilir. Koşu sizin zihinsel odaklılığınızı arttıracak, ve aynı anda da motivasyon ve hedefinize ulaşma konusundaki kararlılığınızı test edecek.  
  7. Antrenmanınız bittiğinde harika bir mutluluk ve tatminlik hissedersiniz. “Egzersiz yaptığım için çok üzgünüm” diyen hiç kimseyi duymadık. Endorfin hormonu egzersiz sırasında serbest bırakılır ve sizi mutlu etme görevini başarıyla tamamlar.  
  8. Çok ucuz ve kolay yapılabilen bir spor. Her yerde ücretsiz yapabilirsiniz! Başlangıç seviyesinde olan biri için – tek yapmanız gereken şey uygun koşu ayakkabısı almak, spor taytı giymek ve güzel bir spor sütyen giymek! . Vücudunuz için doğal bir aktivite. Bir eğitime ihtiyacınız yok.  
  9. Terlemek de bir harika! Bunun sayesinde toksinlerinizi gözeneklerinizden dışarı atacaksınız. Koşu esnasında su içmeyi unutmayınız.

  

 

 

Yorum Bırakmak İster Misiniz?

* Doldurulması Gereken Alanlar

Yorumlar Yayınlanmadan Önce Yazar Tarafından Onaylanılır.